Jak vyzrát na strach? Aneb co tě nezabije, to tě posílí :)

Máte strach? Ovládá vás v různých situacích a brání vám udělat krok vpřed? Pak vězte, že 99% věcí, kterých se bojíte, se nikdy nestane. Ale bez odvahy překonat svůj strach, se nestanou se ani věci, které si přejete.

Co tak si dopřát odvahu?

Strach nás může někdy chránit, ale také ochromit hlavně v situacích, kdy si nejsme jisti sami sebou. Naše chování, volbu při rozhodování v zásadních situacích, často ovlivňují minulé zkušenosti, jindy strach z neznáma. Pokud se necháme omotat pavučinou strachu, budou se nám opakovat v životě stále stejné situace.

dragonfly-1729157_960_kopie 1

Proč o tom vlastně píšu? Znám jednu mladou ženu. Je pěkná, šikovná, milá a co se týče oblékání, má styl. V zaměstnání je velice schopná. Je hodná a lidé ji mají rádi. Může mít takový člověk problém? Budete se divit, ale může. Z nějakého neznámého důvodu si nevěří. Bojí se postavit sama za sebe.

A v tom je kámen úrazu. Má nadřízeného, který znevažuje její schopnosti, a zneužívá jí nad rámec jejích pracovních povinností. Nemůže si řádně plánovat svůj volný čas ani po pracovní době, protože právě tehdy jí „velký šéf“ nutně potřebuje… Je stále ve stresu a vydrží neuvěřitelně hodně.

Proč to její nadřízený dělá? Protože mu to dovolí. Co kdyby přišla o práci, a co pak bude dál? Pokud by vymezila své hranice, co si k ní může a nemůže dovolit, co by se dělo pak?

Tak tedy, co by se vlastně mohlo stát, kdyby se postavila za sebe?

 • Možná by ji přestal využívat a znevažovat.
 • Možná by si jí začal vážit, že si nenechá vše líbit.
 • Možná by přestala žít ve stresu.
 • Možná by přišla o práci, a on si našel jinou oběť.
 • Možná by si našla jinou práci, kde by ocenili její kvality.
 • Možná by měla za práci i více zaplaceno.
 • Možná by měla čas žít svůj život radostněji.
 • Možná by si začala víc věřit a stala se sebevědomou ženou.
 • Možná by …

Najednou se objeví tolik možností… )

Velice dobře jí chápu a znám její strach vykročit do neznáma. Nebo vštípený program, že se musím zachovat slušně, dodržet nějaká pravidla a vydržet.

Ale pamatuji si také dodnes chvíli, když jsem se poprvé vymezila a postavila za sebe. Zjistila jsem, že mé obavy nebyli opodstatněné. Naopak, zažila jsem obrovskou podporu od okolí, a překvapivě se dostavil pocit síly a respektu. Objevila jsem svobodu, kterou je – možnost volby 🙂

Vychozený jízdní řád našeho života nám poskytuje často bezpečí toho, co už známe. Ale také nás omezuje. Jindy připravuje o energii nebo rozčiluje. Je to pomyslná jistota.

Jak dlouho se dá vydržet? Možná do nekonečna, až do sebezničující vytrvalosti!? Nebo jenom na nějakou chvíli, než nabereme odvahu ke skoku do neznáma …)

Ať máte jakýkoliv řád, snažte se rozbít svá schémata.

Když budete vždy dělat jenom to, co už znáte, získáte pouze to, co už znáte. Jen když uděláte něco jinak, než jste byli zvyklí, a získáte tím něco nového.)

Život je dar.

Ale opravdovou hodnotu mu dáte teprve Vy tím, jak s ním naložíte.

A proto se postavte svému strachu čelem!

Přijměte ho. Pokud něco řešíte, nenechte se jím ovládat. Raději ho vezměte sebou, objevovat nové obzory.) Udělejte to, k čemu vás vybízí váš vnitřní hlas. Je jedno, kolik vám je let, nebo co už máte za sebou. Začít žít jinak, můžete právě teď!

Můj recept na strach?

Když máte z něčeho strach, věnujte mu pozornost.

Zvládněte svůj strach v těchto třech krocích:

1. Prozkoumejte, z čeho máte vlastně obavy. Představte si do úplných podrobností, co nejhoršího by se mohlo stát. Tím to přestává být krok do neznáma. Už jste připraveni k nalézání řešení…)

2. A pak si představte všechny alternativy toho – co nejlepší se vám může přihodit, když budete konat jinak, než jste zvyklí. Představte si, co můžete vaším novým postojem získat. Když uděláte to, co jste opravdu chtěli uskutečnit a prožít.)

3. Na nic nečekejte. Neohlížejte se zpět, a jděte do AKCE!

Víte, co se stane?

 • Pocítíte úžasné nadšení, že jste zvítězili sami nad sebou a svým strachem.
 • Prožijete radost a euforii, že máte na víc, než jste si vůbec mysleli.
 • Objevíte svou sílu a schopnost posunovat své pomyslné hranice.
 • S každým novým krokem, poroste vaše Sebe-Vědomí.

Tak pokud cítíte, že je to v něčem i vaše výzva, na nic nečekejte. Udělejte to, k čemu vás vybízí váš vnitřní hlas, co doopravdy chcete. Použijte ODVAHU.

PS: Co vás nezabije, to vás posílí… 🙂

 

 

 

Ľubica Arady Mráčková
Přináším harmonii do domovů a životů mých klientů pomocí Feng Shui a interiérového designu. Jsem zde, abych vám pomohla vyladit Váš domov a přilákat pozitivní změny do života.  Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře